FOTOĞRAF ÇEKERKEN NELERE DİKKAT ETMELİ?

Broşür, katalog yaptıracak kişiler fotoğraf çekim işini ya profesyonel reklam fotoğrafçılarına, ya da tasarımı yapacak grafik tasarımcılarının denetim ve kontrolüne bırakmalıdırlar.

Dijital fotoğraf makinelerinin çoğalmasıyla birlikte bilen bilmeyen, eline makineyi alan fotoğrafçı oldu.

Fotoğrafçının ışık bilgisi olması gerekir, kompozisyon bilmesi gerekir, renk bilmesi gerekir. Bütün bunların arasındaki ilişkileri, uyumları bilmesi gerekir. Derinlik bilmeli, gölge bilmeli, hareket ve durağanlık bilmelidir.

Bunları hiç bilmeyen acemi fotoğrafçı, buruşuk bir kumaş çekmekte, grafik tasarımcıya “al bunu bilgisayarda ütüle” bile demektedir.

Ama bilgisayar başında harcanan zaman ücrete dahil edilmemektedir…

Maliyetleri ucuzlatmak isteyenler ucuz etin yahnisinin lezzetli olmasını beklemekle yanılmaktadırlar.

Evet reklam ve tanıtım hizmetleri çok pahalı ve erişilmez rakamlar olmamalı fakat kaliteli hizmetin de makul ve kabul edilir bir bedeli olmalıdır.

Kaliteli reklam tasarımı da kaliteli fotoğrafla mümkündür.

Konuyla ilgili resimlerde bize kaliteli diye sunulan reklam fotoğraflarına getirdiğimiz eleştirileri bulacaksınız.

Resimleri Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız
—————————————————————————————————————————————
BİR AMBALAJ NASIL HAZIRLANDI?
1
2

—————————————————————————————————————————————
BİR BROŞÜR NASIL HAZIRLANDI?
   
Resimleri Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız
——————————————————————————————————————————
BİR MİNİBÜS NASIL GİYDİRİLDİ?
Resimleri Büyütmek İçin Üzerine Tıklayınız

——————————————————————————————————————————

BİR BASIN İLANININ ELEŞTİRİSİ

BRIEF: Muhtemel ki İş Bankası yetkilileri Reklam Ajansına, son aylarda gündemde       olan yabancı şirketlerin Türk bankalarını satın almalarından duydukları rahatsızlıkları dile getirmişler ve milli/ulusal/yurtsever banka olduklarının vurgulanmasını istemiş olabilirler.
Veya yine muhtemel ki, bu teklif Banka tarafından ajansa yapılmamış, ajansın zeki müşteri temsilcileri veya iş geliştirme uzmanları tarafından kamuoyunda milli banka arayışı hissedilmiş ve bu konsept bankadan brief alınmadan ajansın teklifi olarak bankaya sunulmuş olabilir.

MEDYA PLANI ve STRATEJİ: Muhtemel ki İş Bankası gibi Türkiye’nin en eski ve sayılı bankalarından biri olan bankanın ilanları itibarına uygun olarak yazılı basında çeyrek sayfadan daha büyük boyutlarda yer almalı ve Türkiye’nin ciddi gazetelerinde yayınlanmalıdır. Bu nedenle en başta Cumhuriyet gazetesi bu misyona uygun bir yayın kurumudur. Muhtemel ki bu ilan Hürriyet ve Sabah grubu gazetelerde de yayınlanmıştır ama, magazin dergilerinde yer aldığını düşünmüyoruz.  Devamı>>